Partnerství ORCID a GitHub

Organizace ORCID a GitHub s potěšením oznamují podpis memoranda o spolupráci (MOU), které obě organizace zavazuje ke koordinaci úsilí podporujícího přijetí ORCID iD v celém životním cyklu výzkumných dat. GitHub, součást společnosti Microsoft, je platforma pro spolupráci při vytváření, hostování, správě a sdílení kódu, kterou mezinárodně využívají programátoři, výzkumní pracovníci a technologické společnosti po celém světě a která je největším světovým úložištěm zdrojového kódu.

Nová integrace ORCID na GitHub

Jako první krok vyvinul GitHub integraci s ORCID, která umožňuje uživatelům GitHub propojit ORCID iD s jejich veřejným profilem na GitHub. Tím je zajištěna jednoznačná identifikace výzkumných pracovníků používající GitHub a propojení jejich profilů na GitHub s jejich dalšími vědeckými aktivitami, afiliacemi a výstupy v profilech ORCID.

Jakmile tuto možnost využije více výzkumných pracovníků, pevně věříme, že v budoucnu zaznamenáme větší zájem celosvětové výzkumné komunity o hlubší integraci mezi ORCID a GitHub. ORCID a GitHub zapojí své příslušné komunity a zúčastněné strany do řešení konkrétních případů použití, které by definovaly hlubší integraci, vč. údajů, které by mohly být mezi oběma systémy vyměňovány.

Pokud již máte účet GitHub a ORCID iD, jednoduše se přihlaste na GitHub a přejděte na stránku https://github.com/settings/profile, kde ověříte svůj ORCID iD. Na stránce s nastavením přejděte dolů na tlačítko s nápisem Connect your ORCID iD (Připojit ORCID iD ). Kliknutím na něj se dostanete na přihlašovací stránku ORCID a autorizujete přístup. Podívejte se na toto užitečné instruktážní video, které vás tímto procesem provede. Pokud se ještě potřebujete zaregistrovat k ORCID iD, můžete tak učinit zde.

Více se dočtete zde.