Nová verze metadatového schématu DataCite

Registrační agentura DataCite dne 24. ledna 2024 oznámila uvedení nové verze 4.5 svého metadatového schématu.

Tato poslední verze, kterou vytvořila pracovní skupina pro metadata ve spolupráci s experty DataCite, obsahuje klíčové doplňky a aktualizace schématu 4, které umožňují vytvářet bohatší a přesnější metadata:

  • podpora přidělování DOI přístrojům používaným ve výzkumu – „přístroj“ / „instrument“ je nyní jednou z hodnot pole resourceTypeGeneral
  • identifikátory pro vydavatele – do pole Vydavatel je nyní možné vložit hodnotu pomocí perzistentního identifikátoru (např. ROR)
  • podpora přidělování DOI v kontextu registrací výzkumných záměrů či klinických studií – do pole resourceTypeGeneral je nyní možné zvolit hodnotu StudyRegistration
  • změny v definicích a pokynech – seznam všech změn
  • nový formát popisu metadatového schématu – nový formát (ale stále je možné si popis stáhnout v PDF: https://schema.datacite.org/meta/kernel-4.5/)

Více o nové verzi schématu se dozvíte na webu DataCite.

Agentura zároveň zdůrazňuje, že verze 3 schématu přestane být podporována k 1. lednu 2025. Od té chvíle budou členové DataCite a členské organizace konsorcií povinni používat pro registraci DOI a aktualizaci metadat DOI metadatové schéma od verze 4. Více o konci podpory verze 3.

DataCite dne 13. března od 16:00 uspořádal webinář, kde novou verzi metadatového schématu představil a rozebral přechod z verze 3.

Všechny prezentace z webináře jsou dostupné ke stažení zde: https://doi.org/10.5281/zenodo.10813183.