ISMN (International Standard Music Number) je mezinárodní identifikátor – číselný kód sloužící v prostředí hudebního a knižního trhu, knihoven a v neposlední řadě také v celosvětové vědecké komunitě k jednoznačné identifikaci konkrétního vydání hudebniny.
V případě, že hudebnina vychází v různých typech vazby a/nebo elektronických formátech (pdf, ePub apod.), v samostatně dostupných úpravách a/nebo hlasech, každá z těchto verzí je identifikována unikátním ISMN. Každé další vydání je rovněž identifikováno unikátním ISMN.
Příklad zápisu identifikátoru ISMN v hudebnině:
ISMN 979-0-9004025-0-9
Vrcholným celosvětovým orgánem systému ISMN je The International ISMN Agency v Berlíně, která zpřístupňuje na svých webových stránkách mezinárodní adresář hudebních nakladatelů (Music Publishers‚ International ISMN Database) obsahující i údaje o nakladatelích hudebnin v České republice.
Českým vrcholným orgánem systému ISBN je Národní knihovna České republiky – Česká národní agentura ISBN a ISMN. Ta jediná je oprávněna přidělovat ISMN nakladatelům a vydavatelům sídlícím v České republice a své služby dodává bezplatně.
Identifikátor ISMN neposkytuje žádnou formu právní ani autorské ochrany.
Přítomnost či nepřítomnost identifikátoru ISMN v hudebnině nemá vliv na povinnost odevzdat tzv. povinné výtisky do knihoven (viz https://www.nkp.cz/sluzby/sluzby-pro/povinne-vytisky/pv).
Knihám o hudbě se přiděluje identifikátor ISBN (viz ISBN pro knihy).
Audiozáznamům ani videozáznamům se identifikátor ISMN nepřiděluje.
Využití identifikátoru ISMN v celosvětovém systému čárových kódů
Díky dohodě mezi GS1 (dříve EAN International a Uniform Code Council) a Mezinárodní agenturou ISBN a Mezinárodní agenturou ISMN lze provádět kódování ISMN do čárového kódu EAN-13, čímž je ISMN mezinárodní identifikátor kompatibilní s celosvětovým schématem čárových kódů.
Příklad tisku ISMN v symbolice čárového kódu EAN-13:
Čárové kódy pro hudebniny vydávané na fyzickém nosiči si lze vyžádat mailem v České národní agentuře ISBN a ISMN (ismn@nkp.cz).
Konzultace ohledně problematiky čárových kódů poskytuje organizace GS1 Czech Republic, která je jediným licencovaným pracovištěm pro registraci do systému GS1 na území České republiky.
V příručce „Systém GS1 Lineární čárové kódy“ z produkce GS1 Czech Republic je grafikům k dispozici mimo jiné velice praktická kapitola „Časté chyby při realizaci symbolů“.
Související předpisy a příručky
- Norma ISO 10957 (Information and documentation — International standard music number (ISMN))
- Norma ČSN 97 7115 (Čárové kódy – Označování knih a hudebnin čárovým kódem systému EANoUCC)
- Systém GS1 Lineární čárové kódy
- Zákon č. 37/1995 Sb. o neperiodických publikacích
- Přehled povinných údajů v publikaci dle § 2 odst. 1 zákona č. 37/1995 Sb. naleznete na tomto odkazu
- Příručka uživatele systému ISMN
- Přehled změn v přidělování ISMN, které vstoupily v platnost v roce 2024
Zdroj: Národní knihovna ČR
Stránka vytvořena:
Poslední aktualizace: