Propagační materiály k ORCID iD

Národní centrum ORCID připravilo materiály, které mohou české výzkumné a akademické instituce využít pro propagaci ORCID iD mezi svými výzkumnicemi a výzkumníky.

Edukační videa

K dispozici ke sdílení jsou dvě videa o ORCID iD – „Výhody ORCID iD pro výzkumníky“ a „Jak získat ORCID iD a jak si chytře nastavit profil“. První video vysvětluje, co je ORCID iD a proč si ho mají výzkumnice a výzkumníci založit. Druhé video přináší informace k nastavení profilu ORCID a možnostech jeho automatické aktualizace.

Obě videa byla vytvořena vždy v plné a zkrácené verzi. Zkrácené verze jsou určeny především pro sdílení na sociálních sítích, plné verze můžete využít např. při školeních.

Videa jsou licencována pod licencí Creative Commons Uveďte původ 4.0 (CC BY 4.0). Při užití díla pod touto licencí autor (NTK) považuje za dostatečné, že údaje o autorovi a dílu budou vždy uvedeny v samotném díle – videu.

Všechna videa jsou publikována na YouTube a jsou dostupná na adrese: https://www.techlib.cz/u/videaORCID

Vzory e-mailů pro výzkumníky na institucích

Zde naleznete návrhy textů pro e-maily týkající se práce s ORCID iD určené výzkumným pracovníkům. Můžete se jimi inspirovat při oslovování výzkumníků s výzvou k založení ORCID iD, příp. k udělení práv vaší instituci ke správě jejich profilů. K dispozici je také vzor e-mailu, který lze využít při hromadném přidávání údajů o zaměstnání pomocí nástroje Affiliation Manager.

Logo ORCID

Logo lze použít např. k vytvoření příspěvku na sociální sítě.

Stáhnout logo

Články o ORCID iD na portálu Vědavýzkum.cz

ORCID iD: Identifikátor, který určí, kdo je kdo ve vědě. Vědavýzkum.cz [online]. 2023 [cit. 2023-10-04]. Dostupné z: https://vedavyzkum.cz/z-domova/z-domova/orcid-id-identifikator-ktery-urci-kdo-je-kdo-ve-vede

Alice Meadows: Používání identifikátorů může výzkumníkům uspořit hodiny času. Vědavýzkum.cz [online]. 2023 [cit. 2023-12-15]. Dostupné z: https://vedavyzkum.cz/z-domova/z-domova/orcid-id-identifikator-ktery-urci-kdo-je-kdo-ve-vede

Leták o ORCID iD

Leták lze vytisknout jako leták nebo plakát či použít v digitální formě jako přílohu e-mailu apod.

Stáhnout leták

Leták v editovatelné podobě, kam lze přidat např. informace o podpoře na vaší instituci, lze stáhnout zde.

Informace na obrazovky

 • Varianta 1
  • velikost 111×66,5 cm (na šířku) (JPG, PDF, PNG)
  • HD (na šířku) (JPG, PDF, PNG)
  • klasická „A4“ na výšku (JPG, PDF, PNG)
 • Varianta 2
 • Varianta 3

Materiály v angličtině – videa, podcast

Zahraničním studentům a výzkumníkům lze prezentovat videa přímo od společnosti ORCID.

Další videa od společnosti ORCID, včetně záznamů z webinářů, lze nalézt na vimeo.

V podcastu Why You Need an Orcid iD se posluchači dozvědí, k čemu je dobré si založit ORCID iD. Je zdůrazněno především jednoznačné propojení autora s výsledky výzkumu a možnost sdružovat všechny potřebné informace na jednom profilu.

Badge pro členské instituce Národního centra ORCID

Badge jsou určeny k umístění na webové stránky členských institucí Národního centra ORCID. Můžete si vybrat mezi dvěma texty a dvěma formáty badge.

 • Jsme členem národního centra ORCID – horizontální formát (JPG / PNG / PDF)
 • Jsme členem národního centra ORCID – vertikální formát (JPG / PNG / PDF)
 • Podporujeme ORCID iD – horizontální formát (JPG / PNG / PDF )
 • Podporujeme ORCID iD – vertikální formát (JPG / PNG / PDF )

Webinář „Jak mluvit o ORCID“ pro členské instituce Národního centra ORCID

Webinář společnosti ORCID o tom, jak komunikovat o ORCID iD, abyste zvýšili míru jeho přijetí výzkumnými pracovníky ve vaší organizaci, a jak komunikovat o ORCID iD se svými kolegy, abyste získali podporu pro implementaci vašich systémů s ORCID. Poskytuje komunikační zdroje, tipy a nástroje, které mohou pomoci k úspěšnému přijetí ORCID v rámci vaší organizace. Webinář je v anglickém jazyce.

Zhlédnout záznam webináře