Falešný ResearcherID

ResearcherID je identifikátor automaticky přiřazovaný autorům publikací indexovaných v databázi Web of Science. Umožňuje odlišit jednotlivé autory v této databázi. ResearcherID je vedle ORCID jedním z identifikátorů, které je doporučeno uvádět při vykazování do hlášení výzkumníků v Rejstříku informací o výsledcích (RIV).

ResearcherID je dostupný pouze v rámci platformy Web of Science, ale objevily se weby, které předstírají, že se jedná o tento identifikátor – např. researchid.co. Doporučujeme tyto weby ignorovat a žádný identifikátor si zde neregistrovat. Formát identifikátoru bude neplatný a lze očekávat, že vaše webová schránka bude zahlcena spamem.

Na principu snadné záměny s renovovaným titulem nebo službou fungují také predátorské časopisy a nakladatelé. Tato označení nesou subjekty a tituly, jejichž cílem je především generování zisku bez přidané hodnoty k vědeckému publikování. 

Více se o problematice predátorských časopisů a nakladatelů dozvíte na stránkách NTK.

Pokud si chcete zaregistrovat mezinárodně uznávaný jednoznačný identifikátor vědce, dopučujeme ORCID ID. Tento identifikátor se používá nejen v RIV, ale je nutné jen uvádět, pokud publikujete u významných vydavatelů (Elsevier, Springer Nature, The Royal Society, Wiley, IEEE aj.) Důraz na využívání ORCID iD mezi vydavateli stále stoupá.